FeelGoodFamily

Pět složek deodorantů, kterým se chcete vyhnout

Deodorant je neodmyslitelnou součástí toaletních potřeb, kterou vlastní většina lidí. Málokdo z nich si ale uvědomuje nebezpečí skrytá v účinných složkách těchto výrobků, a tak nadále aplikují potencionálně nebezpečné chemikálie do podpaží, jen aby zmírnili pocení a zápach.

Aluminium - hliník
je základní přísadou ve většině antiperspirantů. Hliník je kov, který se do antiperspirantů přidává proto, aby zabraňoval potu v úniku kožními póry. Hliník je spojován s rakovinou prsu u žen a také se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.  

Již několik studií prokázalo spojení mezi četností používání antiperspirantů a zvýšeným výskytem rakoviny prsu u žen a rakoviny prostaty u mužů. I přes to FDA stále neoznačila hliník jako karcinogen. Jejich postoj zůstává jedním z "počkáme a uvidíme", i přestože se objevují stále nové, jasně hovořící studie.

Parabeny
jsou skupinou syntetických konzervačních látek, kterou lze v deodorantech taky nalézt velmi často. Ve skutečnosti se parabeny vyskytují v alarmujícím množství produktů péče o tělo. Výsledky odběrů 100 náhodných vzorků lidské moči provedených CDC odhalil, že parabeny obsahovalo všech 100 vzorků. To dokazuje vysokou schopnost naší kůže vstřebávat chemikálie, které na ni aplikujeme.

Největší obavu vyvolává fakt, že absorpce těchto preparátů naruší naši křehkou hormonální rovnováhu. To může vést k projevům jako je časný nástup puberty u dětí či zvýšené riziko výskytu rakoviny. Parabeny se také objevily v souvislosti s vrozenými vývojovými vadami a toxicitou orgánů. 

Propylene glycol
je další běžnou přísadou v antiperspirantech a deodorantech. Jde o látku vytvořenou z ropy, která se pro svou přilnavou konzistenci používá ve změkčujících kosmetických výrobcích. Jde o laciný způsob, jak učinit kosmetické produkty snadněji aplikovatelné na pokožku.

Tvrzení, že propylenglykol je v malém množství neškodný, bylo zpochybněno právními zástupci pro ochranu spotřebitelů. Studie prokázaly, že ve velkém množství může poškodit centrální nervovou soustavu, játra a srdce.

Tato chemikálie se dokonce nalézá ve velkém množství průmyslově zpracovaných potravin. Zdravý rozum nám velí ke snížení množství propylentglykolu, se kterým přicházíme do styku. Z toho důvodu je u lidí zabývající se zdravým životním stylem na vzestupu používání produktů, které propylenglykol neobsahují. 

Ftaláty
(phthalates) jsou další třídou chemikálií, které se v deodorantech a antiperspirantech často vyskytuje a které byste se možná radši vyhnuli. Ftaláty se používají v kosmetice, syntetických vůních, plastech, produktech péče o tělo a zdravotnickém zboží. Pomáhají rozpustit ostatní složky a vytvářejí tak lepší konzistenci.

S ftaláty je problém v tom, že byly v minulosti spojeny s množstvím zdravotních potíží. Vysoké množství ftalátů v krvi a moči u žen nosících plod zvyšuje možnost výskytu vrozených vývojových vad. To naznačuje, že ftaláty mohou narušit hormonální receptory stejně jako zvýšit pravděpodobnost buněčných mutací. 

Triclosan
je další častou složkou v běžných deodorantech. Pro svou antibakteriální schopnost je v antiperspirantech používán jako "zabiják zápachu". Často se taky používá v antibakteriálních mýdlech, vlhkých kapesníčcích a gelech. 

FDA triklosan označila jako pesticid. Také je USEPOU klasifikován jako možný karcinogen. Toto zařazení podnítilo některé společnosti k jeho odstranění ze svých produktů. I přesto se s ním můžeme setkat, vyskytuje se totiž jako jedna ze složek v některých dalších látkách.

[Převzato z www.naturalmagic.cz, www.naturalnews.com]