FeelGoodFamily

Helga FAQ

Helga cover

HELGA – často kladené dotazy

Řasy – které řasy vlastně HELGA přesně obsahuje?

Existuje zhruba 30.000 různých druhů řas. Rozlišujeme mezi makrořasami a mikrořasami. "Moje" řasy se řadí do skupiny mikrořas, které jsou zelené a velmi velmi malé. Za svou zelenou barvu vděčí obsahu chlorofylu, který tyto řasy potřebují pro svou fotosyntézu. Mikrořasa chlorela, kterou obsahuji, má nejvyšší obsah chlorofylu ze VŠECH potravin a je pěstována v Německu, ve fotobioreaktoru (sice to zní nebezpečně, ale nebezpečné to není ani trochu) v jednom podniku, který má certifikaci ISO a může se spolehnout na desetileté zkušenosti v oboru. V Rakousku, v mé vlasti, nebyl a není výrobce se stejnou zkušeností, čili: jde mi o vysoký standard. Jinak jsem kompletně "made in Austria."

Kolik HELGY mohu za den vypít?

Moudré přísloví, kterým se řídím, říká: „A Helga a day keeps the doctor away.“ Ale samozřejmě mě můžeš bez obav vypít i víc. Na zdraví, nechť je řasa s tebou!

Jaká je doporučená doba spotřeby HELGY?

Moje trvanlivost je devět měsíců. Na mé lahvi je uvedeno datum, do kdy bych měla být spotřebována. Přičemž bych ale ráda zdůraznila, že „spotřebujte do“ znamená minimální datum, do kterého je doporučeno mě spotřebovat – neznamená to ale v žádném případě, že jsem od uvedeného data smrtelně jedovatá.

Kde se HELGA vyrábí?

Řasa chlorela pochází z Německa, všechny ostatní obsažené látky pak z Rakouska.

V případ podrobnějšího dotazu: Plnění probíhá v Rakousku (skleněná lahev) a v Srbsku (lahev PET).

Proč není HELGA bio?

V Evropě žádné bio-řasy nejsou, bio-řasy většinou pocházejí z Asie. „Moje“ řasy se vyznačují vysokou čistotou. Aby nepřišly do styku s látkami toxickými pro životní prostředí, které by jinak absorbovaly, pěstují se na jedné německé farmě, která má certifikaci podle ISO. V Rakousku jsem nenašla firmu, která by splňovala mé vysoké nároky na kvalitu a hygienu. J

Evropská vyhláška týkající se bioproduktů byla koncipována pouze pro zemědělské rostliny, které je nutno hnojit, a proto vyhláška předepisuje určitá hnojiva. Přitom dává smysl, aby cykly byly uzavřené a aby se využívala odpadní voda vznikající během procesu výroby. Tato hnojiva jsou většinou velmi komplexní a obsahují často nepříjemně páchnoucí biologické produkty rozkladu a často také mimo jiné obsahují těžké kovy. To, co u zemědělských rostlin nepadá na váhu, by u řas hrálo velmi důležitou úlohu. Řasy mají totiž velmi rychlou látkovou výměnu a váží do sebe veškeré těžké kovy a jedovaté látky. Řasa chlorela, kterou obsahuji, však nesmí obsahovat sebemenší množství škodlivin, aby mohla plně rozvinout svůj detoxikační účinek v těle spotřebitele, a nikoli dříve. To by bylo zhruba účinné stejně, jako kdybychom mokrou a vodou nasáklou houbou chtěli setřít lak ředitelný vodou. Nařízení o bio-produktech se tedy ještě musí přizpůsobit specifickým tématům spojeným s vodními rostlinami, jakými jsou mimo jiné řasy. Dokud se tak nestane, musím zatím pořád ještě odvádět trochu té průkopnické práce, ale mně to nevadí. Samozřejmě by bylo snazší naplnit mé lahve čínskou řasou a nalepit na ně známku biokvality. Ale opravdu tě nechci vodit za nos!

Jsem obchodník / podnik s čistě bio nabídkou. Smím i přesto zařadit HELGU do svého sortimentu?

Jsem tak jedinečná, ani já sama, ani žádný jiný produkt tohoto druhu není k mání v biokvalitě, to znamená, že můžeš klidně HELGU zařadit do sortimentu!

Co je to za divnou věc tam dole na lahvi?

To je prášek řasy chlorela, v němž jsou uloženy všechny cenné látky, které obsahuji! Proto je také tak důležité mírné protřepání mé lahve před konzumací. Ne příliš prudce – jinak vyšumí má kyselina uhličitá! Ale pokud by se ti to přece jen stalo, světle zelené skvrny jdou snadno vyprat.

Smím jako kojící maminka pít HELGU? Chutná přece po mátě.

No páni, ty máš ale citlivé chuťové pohárky. Je to pravda, nápoj HELGA obsahuje přírodní aromata, mimo jiné také ta, která jsou obsažená v mátě. Neexistují limity ani přesné analýzy, zda i takové malé množství již může ovlivnit galaktoreu (samovolný odtok mléka z prsní žlázy). Ale ta troška přírodního mátového aromatu v mé lahvi s vypitím hrníčku mátového čaje srovnatelná zcela jistě není! Jedno je jisté: svému tělu a svým nervům děláš pitím HELGY moc dobře!

 Je vitamín B12 do HELGY přidáván chemicky?

Ne, vitamín B12 je v řase chlorela obsažen již díky přírodě a jeho využitelnost v těle je dobrá.

Dokáže vůbec tělo vitamin B12 dobře využít?

V řase chlorela je obsaženo velmi mnoho biologicky využitelného vitaminu B12. Existují však také řasy, které obsahují pouze analogický B12 – např. spirulina. Tyto analogické vitaminy tělo skutečně nedokáže absorbovat. Tradiční testy na B12 detekují oba uvedené druhy stejnou měrou, ale nedokáží rozlišovat mezi biologicky využitelným a biologicky nevyužitelným vitaminem. A teď ty dobré zprávy: vitamin B12 z chlorely je podle nejnovějších studií jedním z mála vhodných rostlinných zdrojů vitaminu B12.

Je HELGA stravou typu raw-food?

Ano i ne.... při plnění mě na dobu čtyř vteřin zahřejí na 80 °C. Rozhodnutí, zda to odporuje kritériím, která kladeš na „syrovost“ stravy, je na tobě. A já samozřejmě doufám, že mi dáš zelenou!

Kolik prášku chlorela je obsaženo v jedné lahvi nápoje HELGA? Kolika tabletám řasy toto množství odpovídá?

Skleněná lahev mé „řasnosti“ obsahuje 500 miligramů prášku chlorela. Nebo 2 gramy na 1 litr.

Když vypiješ jednu lahev, odpovídá to zhruba množství 1,5 tablety. Denní doporučení se většinou pohybuje kolem 6 tablet, to znamená, že by člověk musel vypít 4 lahve, aby přijal denní doporučenou dávku vitaminu B12. Ale já jsem přece pouze osvěžující nápoj, tedy zdravá pochutina, nikoli potravinový doplněk J . Pokud ovšem zde vůbec porovnáváme rovné s rovným ...

Co jsou komplexy chlorofyllinů obsahující měď“?

Je to stabilizovaný chlorofyl, podrobnosti najdeš na: https://de.wikipedia.org/wiki/Kupferhaltige_Komplexe_der_Chlorophylle_und_Chlorophylline

 Kdo jsou ta žena a ten muž vzadu na lahvi?

To jsou přátelské tváře, které jsem jednoduše s úsměvem jen tak oslovila na ulici a zeptala se jich, zda jejich obličeje mohu použít pro svůj design a design svých lahví. Přece bych asi sotva mohla někoho vyzývat, aby se stal součástí re-generace („Be part of the re-generation“), aniž bych na své lahvi zobrazila pár „prototypů“ této generace ...

Obsah chlorely je v nápoji HELGA strašně nízký, téměř nulový...

Živiny řasy, která byla použita při mé výrobě, mají tak vysokou hustotu, že vypitím jediné lahve bez potíží lze pokrýt čtvrtinu denní minimální doporučené spotřeby vitaminu B12. Málo řasy, velký účinek!

Kde HELGU dostanu?

Přes můj webový obchod www.hellohelga.com si mě můžeš pohodlně objednat až domů. Kromě toho mě koupíš ve všech německých a rakouských restauracích řetězce NORDSEE. V Rakousku mě najdeš v regálech v dm drogerie markt, EUROSPAR, INTERSPAR, SPAR Gourmet, SPAR Express a ve všech prodejnách Merkur.

Chutná HELGA z PET lahve jinak než ze skla?

Bez starosti – intenzivně jsem to testovala! I z PET lahve chutnám prvotřídně! Stejně jako u každé jiné potraviny se může moje chuť skladováním měnit – například působením horka a intenzivního světla – proto jsem nejraději uložená na tmavém a chladném místě – a je úplně jedno, zda ve skleněném obalu nebo v PET lahvi!

 PET – fuj! Vy jste se již jasně vyslovili proti PET a plechovkám. Proč teď tak náhle měníte názor?

V Rakouská sázíme i nadále na skleněnou lahev, protože na našem domácím trhu je recyklace skleněných lahví dobře zavedený a fungující proces – podobně stejně dobře probíhá recyklace PET lahví v Německu. Abychom byli úspěšní na německém trhu, rozhodli jsme se, že se zapojíme do tamního perfektně fungujícího systému recyklace PET lahví.
A také platí, že pro spotřebitele je manipulace s PET lahvemi pohodlnější, protože jsou lehčí a nerozbíjejí se. Ta poslední vlastnost má u řady akcí (například u festivalů!) také praktické dopady. Konečně se HELGA může zúčastnit některých z událostí, kam ve skleněné lahvi dříve měla zakázaný přístup!
A pokud jde o ekologickou bilanci, platí, že z nízké hmotnosti kromě jiného vyplývá také nízká spotřeba energie při přepravě.

V Rakousku sázím i nadále na skleněnou lahev, protože na mém domácím trhu je recyklace skleněných lahví dobře zavedený a fungující proces – podobně stejně dobře probíhá recyklace PET lahví v Německu. Abychom byli úspěšní na německém trhu, rozhodla jsem se, že se zapojím do tamního perfektně fungujícího systému recyklace PET lahví.
A také platí, že pro spotřebitele je manipulace s PET lahvemi pohodlnější, protože jsou lehčí a nerozbíjejí se. Ta poslední vlastnost má u řady akcí (například u festivalů!) také praktické dopady. Konečně se mohu zúčastnit některých z událostí, na které jsem dříve ve skleněné lahvi měla zakázaný přístup!
A pokud jde o ekologickou bilanci, platí, že z nízké hmotnosti kromě jiného vyplývá také nízká spotřeba energie při přepravě.

Sociální média – zkráceno: Ano, proč .... chtěli jsme se zapojit do optimálně fungujícího systému zpětného sběru PET lahví v Německu. V Rakousku jsem k mání stále ještě ve skleněných lahvích ...pro útěchu: PET je lehčí, nerozbitná a díky nižší hmotnosti s ní souvisejí také nižší náklady na přepravu. A moje PET lahev obsahuje 290 ml nápoje – tedy má větší obsah za stejnou cenu! Doufám, že tě to, když to všechno vezmeš kolem dokola, potěší. Moje PET lahev neobsahuje samozřejmě BPA.

Jak škodlivé jsou vlastně PET lahve?

Vůbec nejsou škodlivé! Lahve pro uchovávání nápojů se mohou vyrábět z různých plastů. PET lahve na rozdíl od mnoha jiných nápojových lahví z jiných plastů neobsahují zdraví škodlivý bisfenol. I přes označení „polyetylentereftalát“ (PET) neobsahují PET lahve žádná změkčovadla v podobě ftalátů, které mohou fungovat jako xenohormony. Plasty polypropylen a PET neobsahují změkčovadla, a proto z takových lahví nemohou do nápoje unikat žádné látky tohoto typu.

Ale při výrobě může přece vznikat látka acetaldehyd?

Správně. Pokud přechází z lahve do nápoje, může již při velmi malých množstvích způsobit nasládlou vůni nebo příchuť, kterou spotřebitel samozřejmě zvláště v chuťově neutrálních nápojích, jako je minerální voda, ihned zpozoruje. V nápojích, které mají intenzivnější chuť, jako je například HELGA, by se příchuť acetaldehydu vůbec neměla projevit – a žádný strach, i kdyby se projevila, acetaldehyd nepředstavuje zdravotní riziko ani pro děti ani pro dospělé, protože množství, v nichž se snad vyskytuje, se pohybuje vždy výrazně pod limitem stanoveným pro potraviny. Jinak by tento materiál nikdy nebyl schválen pro kontakt s potravinami!

 V PET lahvi je HELGA jistě nyní cenově výhodnější?!

PET lahev bude místo 220 ml nyní obsahovat 290 ml – a bude stát stejně peněz. Více obsahu, stejná cena! A to i za skutečnosti, že výrobní náklady PET lahve jsou prakticky stejné jako výrobní náklady skleněné lahve!

Výrok typu: Hnus! Je to přece úplně strašné.

A jé, tak to je mi líto, že ti nechutnám. Že by byly tvé chuťové pohárky zvyklé na silně oslazené a uměle aromatizované limonády? Dej mi přece ještě jednu šanci – možná to bude láska k řase na druhé polknutí. Konec konců chutnám opravdu prostě jinak než všechny ostatní nápoje... Pokud ne, budu muset s těžkým srdcem akceptovat, že naše chuťové preference jsou prostě odlišné.

Když někdo, kdo napsal, že mu HELGA vůbec nechutná, odpoví: Ale poslouchejte, ten váš produkt je cítit úplně žlukle! Je přece zkažený!

Milý / milá (jméno) – jsem přírodní produkt a jako takový v závislosti na způsobu skladování a teplotě podléhám jistým výkyvům v chuti a barvě. Byla jsem vypitá hned po otevření? Stála jsem dlouho na slunci?

            -→ pokud bude odpověď znít: „čerstvě z regálu / bylo to tak dodáno“, pak prosím:

            A jé, tak na tom bude něco špatně. To musím prozkoumat. Prozradíš mi prosím číslo výrobní šarže? Budu tak moci zkontrolovat i ostatní lahve této produkce. Děkuji za upozornění, pomáháš mi, abych se zlepšila! Doufám samozřejmě, že mi dáš ještě šanci a že nakonec vše proběhne podle hesla: Konec dobrý, řasa dobrá!

Někdo vytvoří Insta Story s HELGOU v ruce.

Emodži – zelená srdíčka. A příp. text: Cítím, že jsem v dobrých rukou!

-→Pokud jde o story blogera s mnoha podporovateli, s nímž jsme dosud nebyli v kontaktu, snažte se prosím navázat spojení:

Máš chuť se mnou vařit? Jako čistý prášek chlorela? Ráda ti pošlu balení zkušebního vzorku!

Někdo napíše prostě jen „ahoj“ nebo nazdar, HELGO, a jinak nic

Hello, how can I algae you?

Zdravím, jak ti já coby řasa chlorela, mohu pomoci?

Jak se k tomu dostanu?

To je dobře, že mě chceš najít! Různými cestičkami dodavatelů se mohu pohodlně dostat až na tvůj práh – třeba z mého e-shopu www.hellohelga.com. V Rakousku mě dostaneš v každé prodejně Merkur, dm drogerie Markt a v INTER/EUROsparu, Spar Gourmet, Spar Gourmet a v jednotlivých prodejnách Sparu. A když budeš někdy mít chuť na rybu nebo něco veganského, řetězec restaurací Nordsee mě nabízí jako součást svého sortimentu. Doufám, že mě najdeš a vypiješ brzy, tvoje HELGA!

Dotaz přichází od restauračního zařízení

Zdravím, to je dobře, že jsi mě, řasu HELGU, objevil. Můžeš mi napsat své jméno a telefonní číslo – hned, jak to bude možné, se ti ozvu! Tvoje HELGA

Srovnání s řasou spirulinou – otázky typu, která řasa byla první, která je jedinečná atd...

Hledisko: spirulina chutná lépe:

Ano, protože nápoj obsahuje více zahuštěné šťávy z agáve – spirulina obsahuje 21 kcal na 100 ml, já jen 13. A zahuštěná šťáva z agáve má za sebou tisíce a tisíce kilometrů, které strávila na cestě během přepravy, tohoto byl můj bio řepný cukr ušetřený. Pro mě je velice důležité hledisko trvale udržitelného rozvoje, a tak jsem vědomě rezignovala na exotické a chemické náhražky cukru.

Hledisko: spirulina byla na trhu první...

Já existuji od dubna 2015. A já jsem a zůstanu první a jedinečný osvěžující nápoj se superpotravinou řasou chlorela.

Hledisko: spirulina obsahuje 40 gramů extraktu z řasy, HELGA jen 0,2 % řasy

Tak to je mi líto, ale tady srovnáváš jablka s hruškami. Protože extrakt z výchozího materiálu není totéž co prášek, v němž je obsaženo 100 % výchozího materiálu. Nepotřebuji žádné technologické mezistupně, při nichž se získává extrakt a při nichž určitě dochází k ovlivnění obsahu živin. Kromě toho je bezvadné, když stačí 0,2 % na pokrytí čtvrtiny denní potřeby vitaminu B12! Na co si kdo tady chce stěžovat? Malá řasa, velký účinek.

Voda s cukrem a velmi málo řasy. A ani první, ani jediná.

Voda s velmi malým množstvím cukru (13 kcal/100 ml, resp. 2,9 gramu cukru na 100 ml – ve srovnání: Cola má 43 kcal a 10,6 gramů cukru). V absolutním množství sice neobsahuji mnoho řasy, ale tato „troška“ stačí, aby jedna lahev s rezervou pokryla čtvrtinu tvé denní potřeby vitaminu B12. Malá řasa velký účinek! A já jsem a zůstanu první limonádou s řasou chlorela.

Tahle cena – nic jiného, než tahání peněz lidem z kapsy!

Nechci nikomu tahat peníze z kapsy, ale moje výrobní náklady jsou jednoduše vyšší než výrobní náklady tradičních limonád. Superpotravina má prostě svou cenu, ať se nám to líbí, nebo ne! Přece mě nemusíš pít po litrech, ale každopádně by mě potěšilo, kdyby sis čas od času dopřál perlivou lahev mé „řasnosti“...

Za tuhle cenu...a zrovna ne!

Moje výrobní náklady jsou jednoduše vyšší než výrobní náklady tradičních limonád. Superpotravina má prostě svou cenu. Přece mě nemusíš pít po litrech, ale každopádně by mě potěšilo, kdyby sis čas od času dopřál perlivou lahev mé „řasnosti“...

A tohle mi má chutnat?

Ochutnáváním k porozumění – přijď mi na chuť!

Proč vlastně jíst řasy?

Abych celou tu historii co nejvíc zkrátila: Protože při svém růstu šetří zdroje a obsahují mnoho živin. Jedna lahev mé „řasnosti“ pohodlně pokryje čtvrtinu tvé denní potřeby vitaminu B12. A v mém prášku z chlorely je obsaženo 50 % proteinů – to je lepší než jakýkoli běžný a nudný proteinový nápoj, který obsahuje aromata a konzervační látky. Pokud si chceš téma, jak mohou řasy obohatit tvou výživu, prostudovat trochu podrobněji, doporučuji ti k přečtení pár příspěvků na mém blogu www.hellohelga.com

Není to zdravé.

Jak to myslíš? Můžeš mi to prosím trochu blíž vysvětlit? Podle mého názoru, když dokážu jako perlivá a osvěžující limonáda s přehledem pokrýt čtvrtinu tvé denní potřeby vitaminu B12, a to s pouhými 13 kcal na 100 ml, znamená to, že prostě nemůžu být jiná, než zdravá!

Kritika kyseliny uhličité:

Kyselina uhličitá pro mě byla důležitá, abych vytvořila osvěžující pocit, když mě budeš pít. Pokud se chceš kyselině uhličité vyhnout a pít čistou řasu, vyzkoušej můj prášek chlorela, najdeš jej na http://www.hellohelga.com/shop-de/helga-algenpulver, to ti umožní využít plně všech výhod superpotraviny řasy chlorela a mít pod kontrolou, s jakými potravinami tuto řasu konzumuješ! Přeji ti mnoho radosti při experimentování a „greenwashingu“ tvé kuchyně, tvoje HELGA

Zase něco, co svět nepotřebuje.

Ale jdi ty, to je snad až příliš tvrdý odsudek. Třeba se mi podaří ovlivnit tvůj světonázor následujícími fakty: řasy zanechávají malou ekologickou stopu, působí jako lapače volných radikálů a obsahují cenné látky jako bílkoviny, vitamin B12, železo a chlorofyl. Řasy absorbují kysličník uhličitý a využívají energii Slunce, a tak vytvářejí biomasu. Tím, že řasy nemají kořeny a nemusí budovat prvky struktury, jsou mnohokrát účinnější než zemědělské rostliny. Mnozí odborníci je v diskusi na téma produkce potravin versus produkce bionafty považují za esenciální součást budoucího zajišťování světové potravinové základny. Pokud jde o význam pro získávání alternativních zdrojů energie a význam pro výživu lidstva, jsou řasy globálně na vzestupu. A já chci řasy prostřednictvím lifestylového osvěžujícího pěnivého nápoje se zvýšenou výživnou hodnotou přiblížit co největšímu počtu lidí a dopomoci řasám k větší popularitě. To je přece dobré poslání, nebo ne? Budu ráda, pokud teď budeš o mně smýšlet alespoň trochu lépe. Pěkný víkend, tvoje HELGA

Vysvětlení k cukru – jaký cukr je obsažen v nápoji HELGA?

Ich forma:

Na mé etiketě stojí prostě napsáno „cukr“. Bližší údaj o druhu cukru není u nápojů podle rakouských úřadů (již) povolen. Ale samozřejmě ti mohu touto cestou prozradit, že „cukrem“ je míněn rakouský řepný cukr. Jeho výhodou je, že se jedná o regionální produkt, který nemusel absolvovat tisíce kilometrů jako například zahuštěná šťáva z agáve. S přídavkem cukru zacházím navíc velice úsporně, takže 100 ml obsahuje jen 2,9 gramů cukru. To odpovídá 13 kcal. Obsahuji tudíž právě polovinu množství cukru, který přidán do stejné dávky jablečné šťávy.

  1. osoba:

Na etiketě nápoje HELGA stojí prostě psáno „cukr“. Je to tím, že rakouské úřady (již) nepovolují uvádění přesnějšího údaje o druhu cukru. Ale samozřejmě mohu opovědět na Váš dotaz, o jaký druh cukru se přesně jedná. V nápoji HELGA je obsažen rakouský řepný cukr. Jeho výhodou je, že se jedná o regionální produkt, který nemusel absolvovat tisíce kilometrů jako například zahuštěná šťáva z agáve. S přídavkem cukru výrobce navíc nakládá velice úsporně, takže 100 ml obsahuje jen 2,9 gramů cukru. To odpovídá 13 kcal. 

Obecná kritika cukru:

Ich forma: (pro sociální média)

Trvale udržitelný rozvoj považuji za velmi důležité téma, a proto jsem se vědomě rozhodla pro řepný cukr coby regionální produkt a rezignovala jsem na exotické a chemické náhražky cukru. Řepný cukr nemusel absolvovat tisíce kilometrů jako například zahuštěná šťáva z agáve z Jižní Ameriky. Řepný cukr nevysílá do mozku falešné zprávy, jak to činí chemické náhražky cukru, jejichž nadměrná spotřeba může mít mnohem více diskutovaných negativních dopadů na zdraví. Také s přídavkem cukru nakládám velice úsporně, takže 100 ml ho obsahuje pouze 2,9 gramu. To odpovídá rovným 13 kcal. Proto obsahuji právě jen polovinu množství cukru, jež je přidáno do stejného množství jablečné šťávy. Ať už dnešní trendy zatracují cukr, jak chtějí, já jsem toho názoru, že z cukru činí jed jeho dávkování. Základem zdravého pitného režimu je určitě voda a neslazený čaj. Pokud člověk k tomuto základu hledá nějaký perlivý a chutnější doplněk, tedy alternativu k tradičním limonádám, pak vstupuji do hry já. 

  1. osoba (pro e-maily):

Trvale udržitelný rozvoj je pro HELGU velmi důležité téma, a proto se vědomě rozhodla pro řepný cukr coby regionální produkt a rezignovala na exotické a chemické náhražky cukru. Řepný cukr nemusel absolvovat tisíce kilometrů jako například zahuštěná šťáva z agáve z Jižní Ameriky. Řepný cukr nevysílá do mozku falešné zprávy, jak to činí chemické náhražky cukru, jejichž nadměrná spotřeba může mít mnohem více diskutovaných negativních dopadů na zdraví. Také s přídavkem cukru HELGA nakládá velice úsporně, takže 100 ml ho obsahuje pouze 2,9 gramu. To odpovídá rovným 13 kcal. Proto obsahuje právě jen polovinu množství cukru, jež je přidáno do stejného množství jablečné šťávy. Ať už dnešní trendy zatracují cukr, jak chtějí, HELGA je toho názoru, že z cukru činí jed jeho dávkování. Základem zdravého pitného režimu je určitě voda a neslazený čaj. Pokud člověk k tomuto základu hledá nějaký perlivý a chutnější doplněk, tedy alternativu k tradičním limonádám, pak vstupuje do hry HELGA.

 A proč vlastně tento název?

HELGA pochází ze švédského slova hailac (zdravý), resp. von helig (svatý). To se mi líbilo J a dovolila jsem si slovní hříčku se slovy „HEalthy aLGAe“ – tedy v němčině „gesunde Alge – zdravá řasa“. V němčině to podle mého názoru vytváří sympatické spojení s mým obsahem. What you see, is what you get!