FeelGoodFamily

Konopný olej a jeho zázračné vlastnosti

Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin. Konopí bylo jednou z prvních pěstovaných a konzumovaných plodin, a to v celosvětovém měřítku. Lidé často mylně věří, že všechny produkty z konopí obsahují psychoaktivní THC, avšak tak tomu samozřejmě není. To dokazuje i konopný olej, který je na pultech prodejen se zdravou výživou stále poměrně novinkou.


V rovnováze je síla
Semínka konopí jsou zdrojem jednoho z nejvýživnějších a nejvyváženějších olejů na planetě. Obsahuje ideální poměr 3:1 mezi Omega 6 a Omega 3 mastnými kyselinami doporučovaný Světovou zdravotnickou organizací. Tyto esenciální mastné kyseliny poskytují základ pro obnovu zdraví a imunitního systému. Konopný olej obsahuje 80 procent esenciálních mastných kyselin, což je nejvíce ze všech rostlinných zdrojů.


Konzumujte dostatek esenciálních mastných kyselin
Právě obsah esenciálních mastných kyselin v mimořádné koncentraci je to, proč je konopný olej tak speciální. V podstatě by dokázal plně nahradit všechny ostatní zdroje těchto kyselin. Esenciální mastné kyseliny (EMK) jsou omega kyseliny (Omega 3 a Omega 6), které tělo nedokáže samo vyrobit, a tak je musíme přijímat v potravě. Jsou známé pro svoji důležitost při prevenci srdečních onemocnění, vysokého tlaku, vysokého cholesterolu, rakoviny, artritidy a mnoha dalších problémů.


Doktorka Johanna Budwig, která byla sedmkrát nominovaná na Nobelovu cenu, byla průkopnicí ve výzkumu EMK a dokázala pomocí jejich masivních dávek některé z výše jmenovaných problémů dokonce úspěšně léčit.


Esenciální mastné kyseliny jsou nepostradatelné pro vývoj mozku a nervové soustavy a také pro produkci zdravých cytoplazmatických membrán, které ohraničují vnitřky buněk od vnějšího prostředí a kontrolují pohyb látek do buňky a zpět. Dále zásobují vlasy a kůži potřebnými výživnými látkami a pomáhají při mnoha dalších funkcích v těle.


Alternativa rybího tuku
Rybí tuk je výborným zdrojem EMK, a to především Omega 3 mastných kyselin. Proto se také stal tak populárním, avšak pro vegetariány je nepřípustný a existují také obavy, že může být kontaminován rtutí a dalšími toxickými látkami z moře. Konopný olej je alternativou rybího tuku, která přináší stejné výhody, ale bez nebezpečí konzumace těžkých kovů.


Na vlasy, kůži i nehty
Vlasy, kůže i nehty jsou tvořeny stejným druhem kožních buněk, takže není překvapení, že lidé užívající konopný olej mluví zároveň o silnějších a lesklých vlasech, jemnější kůži a silnějších nehtech. Konopný olej je téměř identický s našimi lipidy, a může tak prostupovat naše buňky a lubrikovat prostory mezi nimi. Používá se nejen k výživě suché kůže, ale i kožních skvrn nebo zranění. Dokáže detoxikovat kůži a vyrovnat její barevný tón. Můžete ho bez obav používat k hydrataci pokožky, jelikož neucpává póry.


Ekzém
Z mnoha možných použití konopného oleje k přímé léčbě je léčení ekzému jednou z nejslibnějších. Výzkumný tým vedený Dr. J. Callaway z finské University of Kuopio zjistil zlepšení suché kůže, svědění i zlepšení celkového stavu.


Speciální vlastnosti konopného oleje:
- konopí je jediná rostlina obsahující vitamin D
- obsahuje vysoké množství vitaminu E
- uvolňuje premenstruační stres
- má protizánětlivé účinky
- lze ho použít jako přírodní ochranu proti slunečnímu záření


Není druhý takový
Konopný olej a produkty z něj lze pro jejich obsah a příznivé účinky na zdraví bez obav nazývat superpotravinami. Dr. Callaway nakonec poznamenává, že konopný olej je pravděpodobně nejzdravějším olejem na trhu.