FeelGoodFamily

Sedm největších mýtů o GMO potravinách a Monsantu

1. GMO semena jsou sterilní. LEŽ. Geneticky modifikovaným semenům se říká sebevražedná, jelikož mají přibližně stanovené datum spotřeby, takže farmáři jsou nuceni nakupovat nová semena od výrobců, jako je Monsanto. Díky tomu mají tyto korporace monopol na světové potravinové zásoby. Až budou všechny důležité plodiny vyrůstat z patentovaných semen se stanoveným datem spotřeby, Monsanto a spol budou moci inkasovat autorské poplatky, tak jako rodina Michaela Jacksona za píseň „Thriller“.

2. GMO potraviny chutnají stejně dobře nebo ještě lépe než potraviny organické. LEŽ. Většina z nás snadno pozná rozdíl mezi chutí organického a jedovatého jablka. Dokonce i veverky poznají rozdíl mezi chutí organických a neorganických potravin.

3. Monsanto může žalovat farmáře, kteří pěstují organické plodiny, výsledným produktem jsou však plodiny „kontaminované“, nebo křížené s GMO plodinami. LEŽ. Pěstitelé organických plodin v nedávné době prohráli federální soudní při s Monsantem, v rámci níž žalovali Monsanto za kontaminaci jejich organických polí. Americký federální odvolací soud potvrdil dřívější soudní verdikt, podle kterého „pěstitelé organických plodin nemají důvod blokovat žaloby Monsanta, neboť tato společnost se zavázala, že se s nimi nebude soudit, pokud se její biotechnické plodiny smísí s plodinami organickými“. Monsanto se soudí s farmáři, kteří uchovávají semena, a tvrdí, že tím porušují patenty.

4. Je možné od sebe oddělit geneticky modifikovaná a organická semena. LEŽ. Matka příroda bude vždy semena mísit. Vítr, déšť, bouřky, včely atd., nic z toho nelze kontrolovat. Dva pěstitelé organických plodin v Austrálii nedávno hovořili o tom, jak snadno jsou jejich organické plodiny kontaminovány geneticky modifikovanými semeny při velkých bouřkách. Čím více GMO semen se zaseje, tím více se musíme obávat o nemodifikovanou zemědělskou produkci.

5. Potřebujeme GMO plodiny, abychom nakrmili svět. LEŽ. Přečtěte si toto stanovisko 24 delegátů 18 afrických zemí, adresované Organizace pro výživu a zemědělství OSN:

„Ostře protestujeme proti tomu, aby situaci chudých a hladovějících obyvatel našich zemí využívaly mnohonárodní korporace k vývoji technologií, které pro nás nejsou bezpečné, ekologické ani ekonomicky prospěšné. Nevěříme tomu, že takové společnosti nebo genetické technologie pomohou našim farmářům produkovat potraviny potřebné v 21. století. Jsme naopak přesvědčeni, že to zničí pestrost, lokální znalosti a trvale udržitelné zemědělské systémy, které naši farmáři vyvíjeli tisíce let, a že to podryje naši schopnost se uživit.“

6. GMO potraviny jsou příznivé pro naše zdraví. LEŽ. Existuje takové množství důkazů o tom, že to není pravda, že je urážkou, pokud nám Monsanto stále tvrdí opak. Francouzi prokázali, že geneticky modifikované produkty způsobují rakovinu. Z dalších vědeckých studií vyplývá, že GMO mají na svědomí porodní defekty a samovolné potraty. Geneticky modifikovaná kukuřice způsobuje selhání orgánů. Seznam zkázonosných účinků geneticky modifikovaných potravin je dlouhý a důkazů neustále přibývá. GMO dokonce mění naši DNA, neboť narušují microRNA!

7. GMO potraviny jsou pro tuto planetu dobré. LEŽ. Miliardy dolarů už byly investovány do kampaní, jež nás mají přesvědčit, že GMO plodiny jsou pro naši planetu blahodárné. Skutečná věda však říká něco jiného: tyto plodiny škodí planetě, divoké přírodě a dokonce i mikroorganismům.