FeelGoodFamily

Vlašské ořechy: perfektní potravina pro náš mozek

Walnuts_2

Vlašské ořechy: perfektní potravina pro náš mozek

Vlašské ořechy jsou velké, jednosemenné plody ořešáku královského. Přestože existuje více odrůd, ořešák královský, původem z Persie, zůstává nejrozšířenějším druhem. Ve skutečnosti prakticky veškerá dnešní komerční produkce vlašských ořechů je buď ze stromu ořešáku královského nebo jeho kříženců. Ostatní odrůdy vlašáků, jako je ořešák černý, se pěstují jen zřídka kvůli jejim poměrně tvrdým skořápkám a obtížnému loupání.

Vlašské ořechy jsou vysoce výživné a jejich zdraví prospěšné vlastnosti jsou po staletí dobře známy v Číně a Indii. Nicméně považujeme si jich i na Západě a mnoho studií potvrdilo domněnky o starověkých způsobech léčení.

Plné tuků podporujících mozkovou činnost

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, zejména na rostlinný omega-3 tuk a kyselinu alfa-linolenovou. Tyto zdraví prospěšné tuky, které náš mozek a nervová soustava obsahují a potřebují, jsou důvodem, proč vlašské ořechy mají takové mozek-posilující účinky. Například studie publikovaná v Plant Foods for Human Nutrition v listopadu 2011 zjistila, že potkani, kteří byli krmeni vlašskými ořechy, po 28 dnech prokázali “značné zlepšení paměti a schopnosti se učit” v porovnání s kontrolní skupinou, jež ořechy nedostávala. Další studie, publikovaná o dva roky později v Nutritional Neuroscience, prokazuje, že mastné kyseliny ve vlašských ořeších mohou předcházet zánětům spojeným se stárnutím a oxidačnímu stresu v mozkových buňkách hipokampu. Studie též připisují pravidelné konzumaci vlašských ořechů další pozitivní vlivy na mozek, jako prevenci neurodegenerativních poruch zahrnující i demenci a Alzheimerovu nemoc a zlepšují logické uvažování, koncentraci a mezibuněčnou komunikaci.  Stejně jako kokosový olej, další potravina, která podporuje kognitivní funkce, téměř všechny výhody vychází z vysoké koncentrace prospěšných tuků ve vlašských ořeších.

Prevence rakoviny

Podle studie publikované v The Journal of Nutrition v dubnu 2014, myši, kterým byl implantován lidský nádor rakoviny prsu a byly krmeny vlašskými ořechy, prokázaly pokles nárůstu nádorů o celých 80% v porovnání s kontrolní skupinou. Tato studie též prokázala, že vlašské ořechy měly největší podíl na zpomalení vývoje rakoviny tlustého střeva, prostaty a rakoviny ledvin u myší. Výzkum připisuje tyto výsledky určitým sloučeninám ve vlašských ořeších, jako tokoferol, beta-sitosterol a pedunculagin, jež působí protirakovinně.

Posilují kardiovaskulární systém

Potraviny bohaté na prospěšné tuky jsou známé pozitivními účinky na náš kardiovaskulární systém a vlašské ořechy nejsou žádnou vyjímkou. Nedávná studie, publikovaná v The Journal of Nutrition, například zjistila, že vlašské ořechy dokáží snížit hladinu “špatného” LDL cholesterolu a krevního tlaku. V důsledku toho odborníci doporučují zařadit pár oříšků do našeho jídelníčku jako ochranu před kardiovaskulárním onemocněním. Ukázalo se též, že vlašské ořechy podporují endoteliální funkci, což je činí možným prostředkem pro léčení cukrovky II. typu.

Výborný zdroj dalších živin

Přestože bohaté zásoby prospěšných tuků budou vždy největší výhodou vlašských ořechů, neměli bychom přehlížet jejich překvapivě vysoké množství dalších živin, mezi které patří vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek a většina B vitamínů. Vlašské ořechy obsahují obzvláště velké množství hořčíku, nezbytného makrominerálu, kterého má 50-80% obyvatel Spojených států amerických nedostatek. Jako většina ořechů, i vlašské ořechy obsahují nezanedbatelné množství bílkovin, i když tyto bílkoviny jsou neúplné (neobsahují všech 8  nezbytních aminokyselin).

Vlašské ořechy je nejlepší jíst syrové a vcelku. Mnoho lidí sice nemá jejich nahořklou slupku rádo, právě ona však obsahuje téměř 90% všech protirakovinných antioxidantů, které oříšek nabízí, takže se rozhodně vyplatí ji konzumovat též.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22048906

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23321679

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24500933

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24500939

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24500935

http://science.naturalnews.com/Walnuts.html

Autor: Michael Ravensthorpe

English version here