FeelGoodFamily

Proč si kupovat raw čokoládu?

Všechny cesty každé čokolády začínají v tropických oblastech na plantážích kakaovníků. Původně pochází tyto stromy z oblastí dnešního Mexika a Střední Ameriky, kde již staří Mayové a Aztékové vytvořili nápoj z kakaových bobů známý jako "xocolātl," který obsahoval i koření a byl vyhrazen pouze pro vyšší třídu společnosti. Během staletí se kakaové boby staly ceněným obchodním artiklem, Evropané je s sebou přivezli zpět na Starý kontinent, a tak začala éra čokolády, která se stala nejen pochoutkou, ale i symbolem luxusu.

Raw čokolády v našem e-shopu

čoko

Zpracování kakaových bobů

Než se kakaové boby promění v čokoládu, procházejí několika kroky zpracování. 

Prvním krokem je sklizeň, kdy dělníci na plantážích ručně sbírají zralé kakaové plody. Po sklizni je nutno boby oddělit od dužiny a následně fermentovat. Právě fermentace jim dodává charakteristickou chuť a aroma.

 

Poté následuje sušení a  pražení, které přináší na povrch další paletu chutí. U raw čokolády je však tento krok vynechán, aby se zachovaly všechny přírodní složky obsažené v bobech. Namísto toho jsou kakaové boby prosušeny při nízkých teplotách, což zachovává jejich výživové hodnoty a enzymy.

čoko 1

Vysušené kakaové boby se pomelou na hladkou hmotu a z ní už může být vyrobená čokoláda. Stačí  přidat další ingredience jako cukr, vanilka nebo mléko, ale u raw čokolády jsou tyto přísady minimalizovány nebo vynechány. Tak jako v čokoládě Cacao Crudo, která obsahuje pouze dvě složky 90% kakaového prášku a zbytek je sirup z kokosových květů. 

čoko 2

Proč si tedy vybrat raw čokoládu? Odpověď spočívá v jejich přírodních benefitech. Bez tepelného zpracování si raw čokoláda uchovává mnohem více živin a antioxidantů, které jsou přínosné pro naše zdraví. Obsahuje flavonoidy, které mohou podporovat zdraví srdce, a serotonin, známý jako "šťastný hormon," který působí jako přírodní antidepresivum.


čoko 3

V naší široké nabídce čokolád najdete zajímavé příchutě značky Conscious, které jsou raw i veganské. Z Itálie vám dovážíme čokoládu Cacao Crudo, která je vyrobena pouze ze dvou složek. A nesmíme zapomenout na novinku, čokoládové vločky k přípravě horkého nápoje a to i v zimní variantě s voňavým kořením.